Druhy a typy sortimentu, ktoré sa hodia pri inštalácií vodovodu

Plánujete rekonštrukciu kuchyne alebo kúpeľne, ale neviete, kde začať s nákupom materiálu? Investujete do prevádzky, ktorá si vyžaduje priemyselne riešenie vodovodu? Pokiaľ to nemáte v úmysle nechať na odborníka, skúste sa najprv zorientovať v druhoch, typoch a ponuke rôznych armatúr, potrubí, batérii a výstuží. Zaručene Vám to uľahčí  nákup.

Armatúry

Pojem vodovodné armatúry zahrňuje všetky prvky vodovodného systému slúžiace na rozdelenie, odbočenie, uzatvorenie alebo reguláciu prietoku vody. Sú to rôzne ventily, príruby, kompenzátory alebo tvarovky použité pri výstavbe siete. Pri nákupe armatúr do domácnosti si vystačíte aj s bežnou ponukou, ale pokiaľ potrebujete náročnejšie riešenia, siahnuť treba po profesionálnejšej alternatíve, napríklad z ponuky firmy Armat Slovakia, ktorá dodáva skutočne kvalitné priemyselné typy armatúr.

Pressure valves

Potrubia

Výber vodovodných potrubí tiež nie je triviálnou záležitosťou. Okrem správnej hrúbky je dôležitý výber materiálu a typu potrubia, čo sú faktory určujúce manipulovateľnosť a náročnosť inštalácie, no aj samotnú životnosť materiálu. V súčasnosti boli kovové vodovodné a odpadové potrubia zo starých stavieb úplne nahradené umelohmotnými, ktoré disponujú nepomerne jednoduchšou manipuláciou, odolnosťou voči pôsobeniu vody a neovplyvňujú ani jej kvalitu. Inou kategóriou potrubí sú tzv. spiro potrubia, ktoré sa najčastejšie používajú pri vzduchotechnike a v domácnostiach na odvádzanie pár, teda na napojenie kuchynského digestora alebo kúpeľňového ventilátora na vývod. Ide o základný prvok vzduchotechniky a vyrába sa najčastejšie z pozinkovanej ocele alebo v nerezovom prevedení. Tiež sa ponúka v rôznych rozmeroch v závislosti od požiadaviek na objem odvedeného vzduchu.

Batérie

Po výbere základných prvkov vodovodných a odpadových potrubí, armatúr a spiro potrubí zostáva ešte zvoliť koncové zariadenia vodovodnej siete – batérie. Tie sa odlišujú dizajnovo i aplikačne a delia sa na dve skupiny – kuchynské batérie, teda také, čo budú použité v kuchynských drezoch a kúpeľňové batérie, ktoré budú použité v sprchách a umývadlách. Obe tieto skupiny majú niektoré charakteristiky a vo väčšine prípadov sú nezameniteľné. Moderné drezové batérie sa vyrábajú v rôznych prevedeniach, charakteristické sú však vysokým a otočným odtokom, v ktorom sa často nachádza aj výsuvná hadica alebo sprcha slúžiaca na jednoduchšie umytie objemnejších nádob alebo hrncov. Kúpeľňové batérie majú na rozdiel od drezových kratšie a fixované odtoky. Klasické sprchové batérie sú obyčajne vybavené aj bonusovou časťou, na ktorú sa primontuje sprcha. Väčšina odborníkov sa v otázke batérii zhoduje. Dlhodobo sa jednoznačne viac oplatí výber kvalitnejšej a overenej značky, ako nekvalitných (najmä čínskych) napodobnenín, u ktorých po relatívne krátkej dobe dochádza k deformácii zmiešavača a výraznému zvýšeniu hlučnosti, prípadne k neschopnosti batérie úplne zastaviť vodný prúd.

Veríme, že Vám záleží na kvalite, a preto budete tento sortiment vyberať u dôveryhodného partnera.

FOTO: Oleg Zhukov / dollar photo club